Biorąc do ręki takie podręczniki, jak “Matematyka z plusem 3. Podręcznik do liceum i technikum. Zakres rozszerzony” (autorzy: Małgorzata Dobrowolska, Marcin Karpiński, Jacek Lech) człowiek poniekąd jest przerażony, patrząc na te wszystkie wzory, jakie można znaleźć w książce. Nie można powiedzieć, że to co znajduje się w środku jest złe. Wręcz przeciwnie – jest dobre. Tyle, że opanowanie tego wszystkiego może sprawiać pewien problem. Czasem uczniowie stawiają sobie pytanie – po co to wszystko. Czy ta matematyka jest faktycznie tak bardzo potrzebna? Warto uświadomić dziecku, że jest wiele codziennych sytuacji, kiedy wykorzystuje się podstawowe działania matematyczne.

Zawód na przyszłość

Nie łatwo zdać sobie z tego sprawę, ale matematyka jest związana z wieloma zawodami przyszłości, które na dodatek są bardzo dobrze opłacane. Wystarczy wspomnieć chociażby o informatyce. Programowanie znajduje się na bardzo wysokim miejscu. Zresztą nie tylko programowanie, bo jest tego dużo więcej. Inżyniera ściśle związana jest również z matematyką. Rynek zawodowy obfituje w wiele ogłoszeń dla takich osób. Nawet farmaceuta w swoich codziennych działaniach wykorzystuje matematykę. Może nie tak mocno ścisłą, ale można spodziewać się tego, że podstawy są konieczne. Zresztą nie tylko podstawy. Prawnik to jeden z takich zawodów, gdzie wykorzystuje się umiejętność logicznego myślenia. Gdzie na co dzień ćwiczy się najlepiej umiejętność logicznego myślenia? Podczas lekcji z matematyki.

A na co dzień…

Czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że zagadnienia matematyczne wykorzystujemy także podczas…remontu pokoju, czy też nawet podczas remontu całego mieszkania, domu? Tak, w szczególności, jeżeli ktoś myśli o kapitalnym remoncie. Takie zagadnienia jak skala to konieczność w takim przypadku. Tym bardziej, że bardzo duża osób wszystko wykonuje samodzielnie – bez ekipy remontowej. Nawet ekipa remontowa bazuje na matematyce. Jak więc widać – matematyka przydaje się na co dzień.

 

Rekomendowane wpisy